Zbiory warzyw w czerwcu
Czerwiec to miesiąc obfitości w naszych ogrodach. Zbieramy jeszcze warzywa wczesne i jednocześnie pierwsze plony letnie.
Zbiory warzyw w czerwcu – liściowe
Kończą się zbiory warzyw liściowych, sałat, rukoli oraz szpinaku. Zbierając warzywa liściowe, najlepiej robić to w godzinach porannych lub wieczornych, wówczas dłużej zachowują jędrność i wigor. Mają one krótki okres przechowywania, najlepiej zebrane główki sałaty, lekko zroszone wodą, przechowywać w lodówce do tygodnia, a szpinak, jeśli go nie wykorzystamy, można sparzyć i zamrozić. Zbieramy na bieżąco zielony koper, jeśli jest go więcej, można go zamrozić w małych porcjach.
Szparagi
Czerwiec to też koniec zbiorów tych warzyw. Warto spożywać je na bieżąco, gdyż świeże są najsmaczniejsze, ale również możemy je przechować w lodówce zawinięte w mokrą ściereczkę.
Cebula, rzodkiewka
Sukcesywnie zbieramy także cebulę z zielonym szczypiorem oraz cebulę zimującą z siewu sierpniowego. Cebula taką można krótko przechować – w chłodnym i przewiewnym miejscu kilka dni. Kończymy zbiory rzodkiewek, powinny być zebrane już wszystkie z grządek.
Buraki ćwikłowe, kalarepa
Wyrywamy buraki ćwikłowe na pęczki zbiorów oraz kalarepę. Kalarepa i buraczki najlepiej smakują, gdy są młode i delikatne. Z czasem stają się włókniste i niezbyt smaczne, szczególnie kalarepa, która ma tendencję do parcenia. Zebrane młode kalarepy oraz buraczki dobrze przechowają się w lodowce nawet do tygodnia i dłużej.
Zbiory warzyw na początku lata
Wraz z końcem wegetacji warzyw wczesno wiosennych rozpoczynają się zbiory pierwszych warzyw dyniowatych, jak: ogórki, cukinie, kabaczki oraz wczesne odmiany pomidorów karłowych. Ogórki, cukinie, kabaczki zbieramy w fazie jeszcze niedojrzałej, gdyż są delikatne i smaczne, pomidory – gdy są w pełni dojrzałe i wybarwione.
Zrywamy groch cukrowy i łuskowy, a także strąki wczesnych odmian bobu z upraw przyspieszonych (z rozsady). Warzywa strączkowe zbieramy sukcesywnie w miarę dojrzewania, w fazie dojrzałości zbiorczej. Można je przechować kilka dni w lodówce, ale najsmaczniejsze są świeże zaraz po zbiorze.
Zbiory warzyw w czerwcu – zasady krótkiego przechowywania warzyw
- Warzywa powinny być świeże, bez oznak uszkodzeń mechanicznych oraz objawów żerowania szkodników.
- Warzywa przechowujemy w całości, w odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza w zależności od gatunku. Warto pamiętać, że szybko schłodzone warzywa bezpośrednio po zbiorze dłużej się przechowają.
- Dla większości warzyw optymalną temperaturą przechowywania jest temperatura 0°C (warzywa liściowe, kapustne, cebulowe, rzepowate), w przypadku ciepłolubnych, temperatura waha się w granicach 5–13°C.
Wiele nasion warzyw dostępnych jest w naszym sklepie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.
Inni czytali także:
Źródło: miesięcznik „działkowiec”
Fot. Shutterstock.com