Roślinne odstraszacze kotów
Zwierzęta można zniechęcić do odwiedzania ogrodu czy też jego rejonów, sadząc niektóre gatunki o nieprzyjemnym dla nich zapachu. Oto roślinne odstraszacze kotów, czyli repelenty
Rośliny, których nazwy są na zielono, znajdują się w ofercie naszego sklepu www.dzialkowiecsklep.pl. wystarczy kliknąć na nie, by przenieść się do konkretnej podstrony z produktem.
Jakie rośliny odstraszają koty?
- Plektrantus psi (Plectranthus caninus) jest nielubiany przez koty i psy, które drażni jego zapach. Podobnie działa także na kuny, zające, wiewiórki, lisy. Gatunek ten zimuje w gruncie, wymaga jednak starannego zabezpieczenia.
- Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum) przynosi podobny efekt – jego liście wydzielają nieprzyjemny dla kotów zapach. Odstraszają także komary i ślimaki. W podobny sposób działają inne aromatyczne bodziszki.
- Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) jest przeważnie mało przyjemna dla kotów, które niechętnie pokonują wszelkie bariery z niej utworzone.
- Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare), uprawiany czasem jako bylina (ma ozdobne odmiany) i używany do suchych bukietów, zniechęca do przebywania obok małe ssaki oraz mrówki, muchy, komary i kleszcze. Podobnie działa bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) oraz różne czosnki (Allium).
- Kocanka włoska (Helichrysum italicum), pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens) oraz rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis), także działają odstraszająco na koty.
Czego unikać?
Jeśli chodzi o koty, z pewnością warto unikać sadzenia wabiących je kocimiętek (Nepeta) lub kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis).
Roślinne odstraszacze kotów – warto wiedzieć
Stosowanie roślinnych repelentów (odstraszaczy) należy traktować z dystansem. Zwierzęta mogą przyzwyczaić się do zapachu i po pewnym czasie przestają na niego reagować. Skuteczne w takim przypadku jest stworzenie bariery mechanicznej, czyli posadzenie np. gęstych, splątanych szpalerów lub pasów z roślin trudnych do pokonania. Sprawdzają się tu np. róże dzikie, parkowe i okrywowe, głogi, tarniny, berberysy, jeżyny, a także tawulec pogięty.
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com