Rolety i okiennice – jako ozdoba domu i ogrodu
Słońca jest coraz więcej… rolety domowe, okiennice czy żaluzje – co wybrać? Warto podjąć dobrą decyzję.
Ciepło, jakie daje słońce, jest bardzo przyjemne, ale nie w nadmiarze. Jak się przygotować do nadchodzących upałów? Nieocienione tarasy, altany, domy i mieszkania bardzo się nagrzewają. Rolety, okiennice i żaluzje osłaniają przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Chronią pomieszczenia przed przegrzaniem, a w chłodnej porze roku zatrzymują ciepło w mieszkaniu. Wyciszają je, a także zmniejszają ryzyko włamania. Takie osłony zaprojektowane z gustem i pomysłem, dobrane stylistycznie i kolorystycznie, są ozdobą ogrodu i domu.
Zewnętrzne okiennice i rolety
Okiennice
To tradycyjna, pełna uroku metoda ocieniania. Okiennice tradycyjne zdobiły kiedyś wiejskie chaty, zabezpieczając je i chroniąc wnętrze przed wiatrem, chłodem i słońcem. Okiennice to najczęściej drzwiczki z pełnego drewna, zwieszone na zawiasach. Dawniej były pięknie malowane, w zależności od regionu, np. na niebiesko (kolor niebieski odstrasza owady) lub we wzory, często w kwiaty. Miały czasem wycięte serduszka, przez które przelatywały promienie słońca pozwalające zorientować się czy już jest dzień. Warto powrócić do stosowania okiennic, są piękne i praktyczne (170–1000 zł/m²).
Coraz bardziej popularne stają się okiennice żaluzjowe, częściowo przepuszczające światło. Pasują do budynków w stylu nowoczesnym np. o tynkowanych na biało lub kolorowo ścianach, a także do domów minimalistycznych. Wykonuje się je z drewna, aluminium lub tworzyw sztucznych (600–2000 zł/m²).
Rolety domowe zewnętrzne
Pasują do nowoczesnych budynków. Składają się ze skrzynki, prowadnic i pancerza oraz sterowania ręcznego (taśma, sznur) lub W nowych domach możemy od razu na etapie budowy zamontować rolety nadprożowe, których skrzynka ukryta jest w nadprożu nad oknem. Dzięki temu podnosimy estetykę elewacji. Rolety zewnętrzne kosztują ok. 150–400 zł/m².
Warto wiedzieć!
Rolety i okiennice izolują akustycznie, dzięki czemu wewnątrz jest ciszej. Zaciemniają pomieszczenia, co może być przydatne przy usypianiu małych dzieci.
Wewnętrzne rolety domowe i żaluzje
Rolety domowe tradycyjne
Najpopularniejsze to rolety w kasecie (bezinwazyjne), praktycznie nie zajmują miejsca, bo mogą być zamocowane bezpośrednio na ramie okiennej. Stopień ocienienia zależy od materiału, z jakiego są wykonane. Całkowicie zatrzymują promienie słoneczne rolety wykonane ze specjalnego, elastycznego tworzywa gumowanego, tzw. blackout. Kolejnym z rodzajów rolet wewnętrznych są te zwijane u góry nad oknem (tzw. wolnowiszące), mocowane do ściany. Niestety utrudniają otwieranie okna (59–99 zł m²). Rolety zwijane w kasecie są droższe o kilkadziesiąt złotych (100–150 zł m²).
Rolety domowe plisowane (harmonijkowe)
Wykonane są z materiału składanego harmonijkowo. Mogą być przesuwane w górę lub w dół, zasłaniając różne partie okna (ok. 150 zł/m²). Konstrukcja oraz przemyślany system montażowy rolet sprawia, że plisa nie przeszkadza podczas otwierania okna. System specjalnie zaprojektowanych zatrzasków umożliwia łatwe i szybkie zamocowanie rolet nawet samemu. Rolety plisowane mogą być też termoizolacyjne (tkanina metalizowana, odbijająca światło i ciepło) lub zaciemniające (blackout), co podraża koszt o kilkadziesiąt złotych.
Rolety domowe rzymskie
Są idealną alternatywą dla firan lub tradycyjnych zasłon. W przeciwieństwie do typowych rolet, w których tkanina nawijana jest na rolkę, materiał tych rolet cały czas pozostaje widoczny, tworząc efektowne, ozdobne drapowania. Są doskonałym wyborem zarówno jako osłona okienna do salonu, jak i kuchni lub sypialni, nie są polecane jednak w pokojach dziecięcych (małe dziecko może się zaplątać w sznurki). Stosowane są zazwyczaj dwa mechanizmy do montowania. Pierwszy to samohamujący kasetowy mechanizm koralikowy (płynne sterowanie, sznurek ukryty w kasetonie), a drugi, tańszy to mechanizm sznurkowy (niestety bardziej zawodny). Ceny w zależności od jakości materiałów wahają się od 90 do nawet 400 zł/m².
Żaluzje
To poziome listewki (lamele), połączone ze sobą sznureczkami, zamontowane na ramie okna. Możemy sterować kątem nachylenia listewek, a co za tym idzie, ilością wpadającego światła. Dostępne są żaluzje aluminiowe (100–300 zł/m²), drewniane (60–300 zł/m²) lub z PVC (20–60 zł/m²). Wszystkie rodzaje są barwione na różne kolory. Odpowiednio dobrane do wnętrza mogą być jego ozdobą. Pamiętać należy o ich regularnym odkurzaniu.
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com