Rabaty kwiatowe późnego lata
W końcówce lata kolory nie są już tak jaskrawe jak wiosną, gdy dominują przeróżne odcienie świeżej zieleni. Na rabatach kwiatowych późnego lata pojawia się więcej żółci, złota, czerwieni i fioletów.
Rabaty kwiatowe późnego lata są jak dojrzałe wino. Potrzebowały czasu, by zaprezentować się w najlepszej odsłonie. Późnoletnie kompozycje ładnie wyglądają w połączeniu z gatunkami iglastymi, tworzącymi doskonałe tło dla różnobarwnych kwiatów. Gatunki kwitnące można łączyć z trawami, np. trzcinnikiem czy miskantami oraz z bylinami o ozdobnych liściach, np. żurawkami. I chociaż byliny najlepiej czują się na rabatach, wiele z nich sprawdzi się w pojemnikach, stanowiąc doskonałą ozdobę balkonów i tarasów.
Pierwsza odsłona rabat kwiatowych późnego lata
Niezastąpione w rabatach kwiatowych późnego lata są marcinki, czyli asternowoangielski i nowobelgijski. Dorastają one do wysokości nawet ponad 1,5m i silnie rozgałęziają się. Ich drobne koszyczki kwiatowe skupione są w dużych wiechach barwy różowej, karminowej i fioletowej. Blisko spokrewniony z nimi aster krzaczasty ma kwiaty w podobnych kolorach, ale jest dużo niższy – dorasta zaledwie do 30-40cm.
DOBRA RADA
Astry korzystnie jest sadzić w towarzystwie niższych bylin, które przysłonią dolne partie roślin. W tej roli doskonale sprawdzą się żurawki. W ich przypadku zachwycają nas nie tyle kwiaty, co różnokolorowe liście. Dobrym sąsiedztwem będzie także rozchodnik okazały, o grubych, mięsistych liściach, dorastający do ok. 50 cm. Tworzy proste, dosyć sztywne pędy zakończone okazałymi kwiatostanami, składającymi się z ogromnej liczby drobnych kwiatów, barwy różowej, karminowej lub białej. Piękne są także niskie rozchodniki o atrakcyjnych liściach, np. kaukaski ’Voodoo’, biały ’Coral Carpet’ oraz Siebolda ’Mediovariegatum’. Gatunki z tej kompozycji śmiało możemy wykorzystać do posadzenia w pojemnikach, Wybierzmy jednak wówczas niskie astry lub dorównujące im popularnością chryzantemy. Ich koszyczki kwiatowe rozwijają się od sierpnia do listopada. Chryzantemy o mniejszych kwiatostanach są bardziej odporne na mróz oraz jesienne deszcze. Idealnie z astrami komponują się również zawilce japońskie – równie wysokie i atrakcyjne, a także trytomę groniastą o oryginalnych, egotycznych kwiatostanach.
Druga odsłona rabat kwiatowych późnego lata
Gwiazdą jest tu kłosowiec. To silnie krzewiąca się bylina, dorastająca do 60-70 cm. Liście i łodygi wydzielają przyjemny zapach mięty. Proste pędy zakończone są kłosami lawendowych lub białych kwiatów. Kwiaty są chętnie odwiedzane przez motyle. Można go połączyć np. z pysznogłówką dwoistą. Ta wyjątkowo oryginalna bylina zawdzięcza swoją urodę nietypowym kwiatostanom. Są one osadzone na szczytach łodyg i tworzą główkowate „pióropusze”, otoczone czerwonymi podsadkami. Zarówno liście, jak i łodygi pysznogłówki, są kosmato owłosione. Roślina ta osiąga zwykle wysokość 60-100 cm.
DOBRA RADA
Uzupełnieniem rabaty mogą być liliowce. Ich rozetkowato skupione liście, równowąskie lub trawiaste, tworzą kępy wysokości 30-80 cm. Podobne do lilii kwiaty osadzone są po kilka sztuk na sztywnych łodygach. Kwiaty rozwijają się sukcesywnie od maja do września. Obecnie dostępnych jest wiele odmian ogrodowych, o kwiatach w różnych kolorach, m.in. żółte, pomarańczowe, czerwono-brązowe, różowe. Liliowce to byliny wyjątkowo długowieczne i mało wybredne. Charakteru tej kompozycji może dodać starzec. To sezonowy gatunek o srebrzystych, powcinanych liściach, pokrytych gęstym kutnerem. Ale koniec lata to także pora, kiedy na rabatach króluje wiele gatunków traw. Wśród nich uwagę zwraca na pewno miskant chiński. To trawa kępiasta, a w ogrodach spotykamy zwykle jej odmiany wysokie i średniowysokie, dorastające do 80 i ponad 100cm. Na zakończenie sezonu ozdobą są puszyste, wiechowate kwiatostany w kształcie „miotełek”. Utrzymują się na roślinach nawet przez całą zimę.
Niezawodne i piękne na rabatach kwiatowych późnego lata
Na rabatach kwiatowych późnego lata nie może zabraknąć rudbekii, nawłoci i dzielżanów. To dzięki ich żółtym, pomarańczowym i brunatnym barwom, kompozycje prezentują się ciepło i aż kipią energią. Te trzy gatunki są ze sobą spokrewnione, mają podobne, niewielkie wymagania, jednak różnią się wyglądem.
Rudbekia błyskotliwa osiąga 60 cm wysokości, jej koszyczki kwiatowe mogą mieć średnicę nawet ponad 10 cm. Należący do tej samej rodziny dzielżan ogrodowy jest zwykle wyższy, bo może osiągać nawet do 1,5m wysokości. Pod tą nazwą skupione są liczne odmiany, różniące się siłą wzrostu, porą kwitnienia i barwą kwiatów, która może być np. żółta, żółtopomarańczowa, rdzawa, pomarańczowoczerwona. Zupełnie inne kwiatostany i jeszcze skromniejsze wymagania ma nawłoć ogrodowa. To wysoka bylina, osiągająca nawet 150cm, o sztywnych wyprostowanych pędach. Żółte kwiaty zebrane są w luźne, okazałe wiechy. Do ogrodów polecane są odmiany nawłoci, które rosną słabiej niż gatunek, np. ‘Spatgold’.
DOBRA RADA
Nawłoć korzystnie jest sadzić w towarzystwie niższych bylin lub gatunków jednorocznych, ozdobnych przez cały sezon. W tej roli doskonale sprawdzą się begonie, np. o czekoladowych liściach czy odmiany koleusa. Atrakcyjnie kolorem uzupełni się krokosmią ogrodową, rośliną cebulową o bardzo dekoracyjnych kwiatostanach .
WARTO MIEĆ W OGRODZIE:
– Gatunki jednoroczne i dwuletnie, które doskonale uzupełniają bylinowe rabaty kwiatowe późnego lata. Do najciekawszych zaliczyć można kleome ciernistą, werbenę patagońską a także nagietki, cynie, słoneczniki, aksamitki oraz bratki.
– A także gatunki nie zimujące w gruncie (tworzące kłącza, cebule), np. pacioreczniki, dalie, a także krokosmię ogrodową.
Może to też Cię zainteresuje:
Co na rabaty? Byliny o długim kwitnieniu
Źródło Mój Ogródek
Autor: dr Urszula Puczel
Fot: Shutterstock.com