Okrywanie roślin na zimę

Podziel się

Czy  okrywanie roślin na zimę jest konieczne? Tak szczególnie gatunków  z cieplejszych rejonów świata.  Sprawdź, jak pomóc im przetrwać zimę.

Znane nam od lat i popularnie sadzone rośliny, np. różaneczniki, kiścienie, pierisy, laurowiśnie itp., są introdukowane z cieplejszych stref. Zima potrafi wyrządzić wiele szkód w ogrodzie obfitującym w ciepłolubne gatunki, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie okrywanie ich jesienią i zimą. I przy tym istotny jest zarówno termin okrywania, jak i rodzaj zastosowanego materiału.

Kiedy należy okrywać rośliny?

Niestety nie istnieje sztywny termin okrywania roślin. Wszystko zależy bowiem od pogody, która bywa zmienna i czasem trudno ją przewidzieć, dlatego trzeba bacznie ją obserwować. Niewskazane jest zbyt wczesne okrywanie roślin, ponieważ nie zdążą się zahartować i będą bardziej podatne na mrozowe uszkodzenia. Nie należy również okrywać, gdy dni są jeszcze dość ciepłe, nawet późną jesienią (czasem dopiero w grudniu pojawiają się pierwsze mrozy), gdyż rośliny mogą się zaparzyć, a także mogą być łatwiej porażone przez choroby grzybowe i będą gnić. Jeśli już zostały okryte, a dni są bardzo ciepłe to należy otworzyć od góry osłony, tak by była możliwa wymiana powietrza. Najlepiej okryć rośliny wtedy, gdy niskie temperatury, tj. od 0oC do -5oC, utrzymują się parę dni. Zwykle przypada to na połowę listopada lub początek grudnia. Później w miarę spadania temperatury, można dołożyć okryć i docieplić rośliny.

Okrywanie roślin na zimę – etapy

Pierwszy

temperatura powietrza – do -5oC (przymrozki)

rośliny należy okrywać kopczykami z ziemi, trocin lub kory np. u róży i budlei, a u bylin suche liście i inne materiały przewiewne

Drugi

temperatura powietrza – poniżej -5°C do -15°C

rośliny okrywać trzeba dodatkowo nakładając na kopce ziemne stroisz, czyli gałązki iglaków, gatunki zimą zielone – włóknina

Trzeci

temperatura powietrza – poniżej -15oC

rośliny wymagają okrywania kolejnymi warstwami gatunki roślin chronią rośliny ochrony roślin z należy okrywać roślin należy okrywać roślin należy okrywać roślin włókniny lub traw, trzciny i słomy (tzw. chochoły)

Chochoły z pędów miskantów
Chochoły z pędów miskantów

Czym okrywać rośliny ?

1. Liście

 Ściółka z liści tworzy naturalną osłonę przed mrozem. Liście są  ekologiczne i tanie. Najczęściej wykorzystuje się je do zabezpieczania rabat bylinowych oraz dolnych części drzew, krzewów lub pnączy. Niestety okrywanie liśćmi ma również ujemne strony. W czasie silnych wiatrów mogą one być wywiewane, dlatego dobrze jest przycisnąć je patykami. Mają tendencję do zbijania się i tworzenia warstwy dość trudno przepuszczanej dla powietrza, wskutek czego może dochodzić pod nimi do gnicia i rozwoju chorób grzybowych. Z tego powodu też nie należy ich zostawiać na trawnikach. Liście, zwłaszcza drzew owocowych i porażonych, mogą być źródłem różnych patogenów i przenosić je na okrywane gatunki – nie należy ich wtedy stosować. Zdarza się też, że w kopczykach i grubej warstwie liści szukają schronienia gryzonie.

2. Słoma

 Jest również naturalnym, ekologicznym materiałem na zimowe okrycia roślin. Nie zbija się, nie jest wywiewana i dobrze przepuszcza powietrze, a przy tym jest bardzo dobrym materiałem izolacyjnym. Ze względu na swoją długość może być rozkładana na ziemi, choć wtedy mogą gnieździć się w niej gryzonie lub służyć do okrywania nieco wyższych roślin. Od dawna ze słomy wykonywano tzw. chochoły i owijano nimi drzewa i krzewy. Wykorzystuje się też słomiane maty. Słoma i podobna do niej trzcina, zabezpiecza rośliny nawet przed bardzo dużym mrozem.

3. Stroisz

To gałęzie iglastych drzew. Dobrze przepuszczają powietrze i chronią przed mrozem. Można ich użyć do okrywania roślin ogrodowych , nawet z okrywania roślin ogrodowych imozielone. Nie gnieżdżą się w nich gryzonie.

4. Siatka cieniująca i włóknina

Włókniną zabezpieczona przed rozwianiem
Włókniną zabezpieczona przed rozwianiem

Służy do osłaniania różnych gatunków, zwłaszcza zimozielonych, przed słońcem i wiatrem. Ma to zapobiec wysuszaniu rośliny. Włóknina może mieć różną grubość. Do ochrony przed chłodem najlepiej wybrać włókninę zimową, białą, grubości 50 g/m², i owijać nią krzewy kilkakrotnie.

5. Trociny, kora, zrębki i ziemia

Stosuje się je głównie do okrywania rabat bylinowych oraz kopczykowania krzewów, tak aby nie przemarzły ich korzenie i nasady pędów lub pni.

Warto wiedzieć 

  Niewskazane jest wykorzystywanie materiałów nieprzepuszczających wody i powierza. Styropian lub folię bąbelkową można zastosować jedynie do zabezpieczania donic z roślinami.

Doskonałym zabezpieczeniem przed mrozem jest śnieg, choć obecnie coraz częściej występują bezśnieżne zimy lub z bardzo małą warstwą śniegu i krótkim okresem jego występowania.

Okrywanie roślin zimozielonych

Okrywania wymagają zwłaszcza rośliny zimozielone. Chodzi nie tyle o ich ciepłolubność, co o niebezpieczeństwo wysuszenia zimą. Pozostające na pędach liście w cieplejsze dni transpirują, podczas gdy korzenie nie mogą pobrać wody z zamarzniętego podłoża. Bardzo wysuszające są także wczesnowiosenne wiatry, szczególnie w ciepłe dni. Posadzenie roślin zimozielonych w zacisznych i osłoniętych miejscach naturalnie podnosi ich mrozoodporność. Okrycia wymagają zwłaszcza laurowiśnie, kalmie, pierisy, kiścienie, różaneczniki, ostrokrzewy.

Róże zabezpiecza się przez obsypanie ich podstawy 30-centymetrowym kopczykiem z ziemi lub kory. Korony można okryć chochołami, matami słomianymi, stroiszem lub włókniną. Podobnie można okryć hortensje ogrodowe, ketmie syryjskie, budleje, młode klony palmowe itp. oraz pnącza – wisterię (glicynię), powojniki wielkokwiatowe, miliny amerykańskie.

Rabaty bylinowe z roślinami wrażliwymi na mróz najlepiej zabezpieczać stroiszem. Można też wykorzystać liście, których należy wysypać warstwę około 10 cm. Na wiosnę liście powinny zostać usunięte.

Okrywanie roślin w pojemnikach

Okrycie do roślin z włókniny
Do okrywania roślin na zimę przydadzą się gotowe okrycia z włókniny

Wszystkie wieloletnie rośliny posadzone w pojemnikach są bardziej narażone na mróz, ze względu na możliwość przemarznięcia korzeni. Najlepiej wtedy przenieść je na okres zimy do chłodnego pomieszczenia. Jeśli nie ma takiej możliwości, powinniśmy zabezpieczyć je przed mrozem – zadołować w ogrodzie lub ustawić w zacisznym miejscu na styropianie, ponieważ izolacja powinna być też od dołu. Donice można owinąć folią bąbelkową lub włókniną, a rośliny zabezpieczyć odpowiednim dla gatunku sposobem i materiałem.

 

 

 

 

 

źródło Mój Ogródek

Zdjęcia Shutterstock

Przeczytaj też:

Jak zbudować ogród zimowy?

Przedzimowe porządki w warzywniku

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x