Kwiecień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika
Kwiecień w ogrodzie. Jakie prace wykonuje się w ogrodzie czy na działce w tym miesiącu? Co nas czeka? O czym trzeba pamiętać?
Przygotowaliśmy dla Was listę działań, które należy uwzględnić w aktywnościach ogrodniczych w kwietniu.
Zapraszamy do lektury poniższych punktów. Dzięki temu możecie zaplanować prace w ogrodzie w kwietniu. Zajęcia nie będzie Wam brakowało! 🙂 W końcu nadeszła upragniona wiosna.
W naszym sklepie znajdziesz wiele pięknych roślin, które idealnie będą pasować do Twojego ogrodu czy działki. Przekonaj się!
Kalendarz ogrodnika – oto kwiecień w ogrodzie:
Sadzimy drzewa i krzewy iglaste i liściaste, również z tzw. gołym korzeniem – obejrzyj wideo „Czego nie sadzić” z mgr inż. Piotrem Banaszczakiem. Opowiada o cechach drzew i krzewów, które mogą być problematyczne w ogrodzie czy na działce.
Dbamy o gatunki zimozielone, m.in. regularnie nawadniamy i zasilamy.
Rozkładamy i uzupełniamy ściółki, ograniczając straty wody i zachwaszczenie.
Przycinamy róże odmian wielkokwiatowych, rabatowych i miniaturowych.
Wykonujemy wertykulację i aerację trawnika, uzupełniamy ubytki darni – zapoznaj się z naszymi poradami z artykułu „Trawnik po zimie jak nowy”.
Przeprowadzamy cięcie sanitarne roślin, usuwając pędy przemarznięte i chore – jeśli chodzi o cięcie roślin sadowniczych, to koniecznie sprawdź informacje w wideo „Cięcie roślin sadowniczych” z dr inż. Eweliną Gudarowską.
Kwiecień w ogrodzie cd.:
Wysadzamy letnie kwiaty cebulowe, m.in. lilie, mieczyki, krokosmie – zajrzyj do nagrania live z dr hab. Agnieszką Krzymińską „Kwiaty cebulowe” – dużo przydatnych informacji!
Planujemy sukces w ogrodzie z e-bookami na www.dzialkowiecsklep.pl 🙂
Sporządzamy kiełki z nasion warzyw – cenne źródło substancji odżywczych – wszystkiego o kiełkach dowiesz się z nagrania webinaru „Kiełki i microgreens” – dostępnego w sklepie
Zwalczamy mszyce, usuwając kolonie lub opryskując np. wyciągami z wrotyczu.
Rozmnażamy przez podział byliny, np. funkie, liliowce, floksy, rudbekie.
Siejemy do gruntu m.in. klarkie, kosmosy, smagliczki, maciejki, pozłotki.
Ozdabiamy balkony i tarasy bratkami, wrzoścami i kwiatami cebulowymi – nasze propozycje znajdziecie w artykule „Dobór roślin na balkon”.
Dbamy o rośliny balkonowe w przechowalni, m.in. oczyszczamy, rozmnażamy.
Wysiewamy do gruntu warzywa, m.in. marchew, pietruszkę, koper, groch, bób.
Okrywamy wysiewy w gruncie agrowłókniną – aby przyspieszyć wschody.
Pielęgnujemy rośliny domowe – m.in. przesadzamy, nawozimy, podlewamy.
Oczyszczamy oczka wodne z resztek roślinnych i mułu, sadzimy rośliny.
Nawozimy rozpoczynające wzrost wiosenne cebulowe, krzewy, byliny, trawnik.
Kwiecień w ogrodzie – co robić jeśli potrzebujesz więcej fachowej wiedzy? Pamiętaj – jeśli chcesz poznać któryś z tematów głębiej – poszukaj go na naszym portalu (możesz wykorzystać do tego wyszukiwarkę i wpisać poszukiwane hasło). Możesz sięgnąć po nasze wydawnictwa – zaprenumeruj miesięczniki „Mój Ogródek” i „działkowiec”.
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com
Zostało mi jeszcze przyciecie róz i posadzenie mieczyków. Kupilam ostatnio ciekawe narzędzie. Sadzarka do cebulek z cellfast, fajna rzecz