Które rośliny warto wykopywać w czerwcu?
Które rośliny wykopywać w czerwcu? Gatunki cebulowe i bulwiaste wymagają wykopywania co rok lub co kilka lat. Zaniedbanie tego zabiegu może skutkować zbyt dużym zagęszczeniem roślin, drobnieniem cebul i bulw, osłabieniem kwitnienia, a ostatecznie – zamieraniem.
Które rośliny wykopywać i jak często?
Okres, przez jaki organy podziemne mogą pozostawać w glebie, zależy od gatunku, odmiany, oraz od tego czy są to organy jednoroczne czy wieloletnie. U gatunków tworzących cebule jednoroczne, cebula mateczna zanika, a w jej miejscu powstaje klon cebul potomnych. Do takich roślin należą np. tulipany, irysy żyłkowane i holenderskie. Jeśli tworzą one duże organy, np. tulipany z grupy mieszańców Darwina, liliokształtnych, pojedynczych późnych, Rembrandta, pełnych późnych, papuzich, należy je wykopywać co roku lub ostatecznie co dwa lata, w przeciwnym wypadku z roku na rok przestaną kwitnąć.
Gatunki tworzące nieco mniejsze organy podziemne, np. tulipany botaniczne, szafirki, krokusy, można wykopywać co 3–4 lata. Gatunki tworzące drobne cebule lub bulwy wieloletnie, np. śnieżniki, przebiśniegi, śnieżyce, puszkinie, czosnki, szachownice, cebulice, wykopuje co kilka, nawet kilkanaście lat. Dla nich najlepiej dobierać miejsca, które będą mogły zająć na kilka lat, gdyż z czasem rozrastają się i coraz piękniej kwitną.
Wieloletnie cebule tworzą też hiacynty, szachownice, narcyzy – wykopujemy je zwykle co 2–3 lata. W przypadku ryzyka porażenia chorobami, np. u hiacynta, rośliny te warto wykopywać corocznie. Cebule lilii i czosnków ozdobnych nie wymagają częstego wykopywania i mogą rosnąć na jednym miejscu przez kilka lat. Jednak, jeśli zauważymy, że rośliny słabiej kwitną lub tworzą gęste kępy, warto również je wykopać i rozmnożyć.
Termin wykopywania roślin
Wiosenne rośliny cebulowe wykopuje się po zakończeniu kwitnienia, kiedy część nadziemna już zeschła w około 2/3, ale jeszcze nie zanikła.
Wykopywanie
Organy podziemne przy wykopywaniu mogą znajdować się nieco głębiej niż były sadzone, zwłaszcza po kilku latach. Rośliny powinny być wykopywane przez zagłębienie szpadla lub wideł szerokozębnych poniżej głębokości na jakiej się znajdują, i delikatne podważenie. Dla łatwiejszego wykopywania, warto używać przy sadzeniu specjalnych koszyczków, a przy większej liczbie cebul, na dnie rabaty można położyć siatkę, taką jak przeciwko kretom. Dzięki temu łatwiej je będzie wydobyć „w komplecie” i bez uszkodzeń.
Które rośliny wykopywać w czerwcu – selekcja
Do przechowania nadają się wyłącznie organy nieuszkodzone i zdrowe. Powinny one też osiągnąć odpowiednią wielkość, aby atrakcyjnie zakwitnąć. I tylko takie powinny się znaleźć na rabatach. Te o małych rozmiarach nie będą kwitły w pełnej krasie. Z tego powodu, cebule mniejsze niż typowe dla gatunku lub odmiany, powinny być oddzielone i po przechowaniu sadzone w miejscu mniej widocznym, lub na rozsadniku, gdzie stopniowo rośliny osiągną oczekiwaną wielkość. Wówczas będą mogły znaleźć miejsce na rabatach.
Po wykopaniu
Cebule i bulwy z łuską okrywającą zwykle się obsusza, a następnie oczyszcza delikatnie z resztek ziemi, korzeni, liści oraz uszkodzonych łusek. Tak przygotowane układa się w ażurowych skrzyneczkach i przechowuje w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Cebul bez łuski okrywającej, np. szachownic, nie suszy się, ale zabezpiecza w lekko wilgotnych trocinach, torfie lub sadzi ponownie, jak najszybciej po wykopaniu.
które rośliny wykopywać w czerwcu – warto wiedzieć
Cebulowych, które posadziliśmy w trawniku, nie trzeba co roku wykopywać, jedynie uzupełniać puste miejsca, gdy wypadną lub zdrobnieją.
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com