Jak zwalczać mrówki w ogrodzie?
Eliminowanie mrówek jest uzasadnione wówczas, gdy wystąpią licznie i stają się bardzo uciążliwe ze względu na swoją działalność. Aby pozbyć się ich konieczne jest zniszczenie całej kolonii, także gniazda satelickiego, gdyż kolonia zostanie szybko odbudowana. Zatem, jak zwalczać mrówki w ogrodzie?
Pamiętajmy jednak, że mrówki odżywiają się pokarmem roślinnym i zwierzęcym, najchętniej bogatym w cukry i białko. Najbardziej lubią spadź, czyli odchody mszyc. Pomimo zniszczeń, jakie mogą wyrządzić w ogrodzie, odgrywają pożyteczną rolę w przyrodzie!
Jak zwalczać mrówki w ogrodzie? Wsparcie roślin
- Mrówki nie lubią zapachu związków wydzielanych przez niektóre rośliny. Działanie odstraszające wykazuje wyciąg z majeranku, gnojówka z pokrzywy zwyczajnej i piołunu, którymi można polewać mrowiska i ich ścieżki.
- Intensywna woń lawendy, rozmarynu, majeranku, tymianku i mięty pieprzowej zniechęca je do zasiedlenia.
- Na stałych trasach ich wędrowania warto umieścić liście pomidora, wrotyczu, ziela suszonej mięty pieprzowej, posypywać sproszkowaną papryką chili, zmielonym pieprzem ziołowym lub czarnym, posiekaną pietruszką.
- Warto postawić na odstraszające zioła, np. lawendę
Dobra rada
Do odstraszania mrówek można wykorzystać nawet fusy kawy. W miejscach ich przebywania można położyć kawałki węgla drzewnego, wówczas szybko wyniosą się z ogródka lub balkonu.
Jak zwalczać mrówki w ogrodzie? Robimy trutki
Mieszaninę wykładać w płaskim naczyniu w pobliżu miejsc przebywania mrówek. Część trucizny zostanie przeniesiona przez robotnice do gniazda.
- Boraks (jeden z najskuteczniejszych sposobów na mrówki) powoduje szybkie ich wysuszenie się, a także likwidację larw, co zapobiegnie ich rozmnażaniu się i zniszczy gniazdo od środka. Uwaga! Nadmiar trucizny zniechęca mrówki, natomiast gdy jest jej za mało, trutka nie jest skuteczna.
Wymieszać boraks, wodę i cukier w stosunku wagowym 1:18:7. Można dodać ugotowane na twardo i zmiażdżone żółtko jaja, odrobinę mąki pszennej lub świeżych drożdży.
- Posypywanie miejsc przebywania mrówek sodą oczyszczoną (proszek do pieczenia), po jego zjedzeniu giną.
- Zwabianie na słodką wodę. Mrówki można wyłapać na umaczaną gąbkę w wodzie z cukrem, którą szybko oblepią. Następnie zanurzyć gąbkę w gorącej wodzie.
- Wlewanie wrzącej wody do gniazda mrówek. Trzeba wykonać to kilkakrotnie, zanim zabijemy królową i zniszczymy kolonię.
- Zwalczanie chemiczne – w handlu znajduje się wiele preparatów, np.: proszek na mrówki BROS, SUBSTRAL na mrówki do posypywania na ścieżki i inne miejsca ich występowania (mrówki zanoszą go do mrowiska) lub jako roztwór (po rozpuszczeniu proszku w wodzie), który działa szybko kontaktowo w miejscu zastosowania.
- Trutka na mrówki z udziałem boraksu
Gotowe pułapki na mrówki
Żel na mrówki w karmniku
Owady są wabione przez żel-przynętę, znajdujący się w pudełku, wchodzą przez otwory do pudełka, pobierają preparat i przenoszą go do gniazda, co prowadzi do wyniszczenia całej kolonii.
Blattanex® pułapka na mrówki
Trutka zamknięta jest w plastikowym pojemniku i zabezpieczona aluminiowym kapslem. Mrówki mogą swobodnie wchodzić do pojemnika, aby pobierać przynętę i zanosić ją do mrowiska.
ABC Płynny Preparat na mrówki
Dokładnie spryskać miejsca gnieżdżenia i gromadzenia się owadów, ich kryjówki i miejsca przebiegu.
Czy wiesz, że…
Zamiast zabijać mrówki, można w łatwy sposób przenieść je w inne miejsce. Duży pojemnik wypełniamy wełną drzewną (cienkie wióry o regularnych wymiarach), a następnie stawiamy go do góry dnem na mrowisku. Mrówki szybko przeniosą się do naczynia, które należy zamknąć i wówczas można wypuścić je, np. w lesie.
Warto zapoznać się z innymi artykułami na portalu „Mój Ogródek”, które uzupełnią Państwa wiedzę dotyczącą wyproszenia z ogrodu niechcianych gości. Jeszcze więcej o mrówkach – „Jak zwalczyć mrówki na kostce brukowej?”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com