Deszczówka – sposób na oszczędzanie wody w ogrodzie

Podziel się

Nierównomierne zaopatrzenie w wodę przez opady naturalne i powtarzające się susze zmuszają ogrodników do nawadniania upraw, jednak wodę musimy oszczędzać.

Rośliny składają się średnio w 90% z wody i pełni ona podstawową rolę w ich uprawie przez cały okres wegetacji. Z drugiej strony oszczędne gospodarowanie wodą znacząco wpływa na aspekt ekonomiczny uprawy roślin, a najtańszym i zarazem najlepszym jakościowo źródłem wody do podlewania jest woda opadowa (deszczówka). Podczas opadów powinna być zbierana i magazynowana, by w okresach suszy można było stosować ją do nawadniania.

Deszczówka – zalety podlewania

  • Woda opadowa jest najodpowiedniejszą wodą do podlewania roślin. Odczyn jej mieści się w granicach od obojętnego do lekko kwaśnego, przydatna jest do nawadniania wszystkich gatunków, nawet roślin kwasolubnych.
  • Zawsze ma temperaturę otoczenia, dzięki czemu nie wywołuje szoku termicznego u roślin.
  • Deszczówka to woda miękka, pozbawiona jest wapnia i magnezu, zatem nie powoduje osadzania się kamienia na elementach instalacji nawodnieniowej. Nie zawiera niepotrzebnych dla roślin pierwiastków (np. chlor, fluor), które znajdują się w wodzie wodociągowej.

Woda deszczowa nie jest idealnie czysta, zawiera zanieczyszczenia pochodzące z powietrza, ale przecież nie przeznaczamy jej do celów spożywczych. Pamiętajmy również, że najlepiej ją zbierać w regionach oddalonych od dużych miast i zakładów przemysłowych. Woda ta jest darmowa, co pozwala na znaczne zmniejszenie rachunków za wodę.

Czy na działce w ROD można mieć zbiornik na deszczówkę?

Deszczówka – gromadzenie wody

  • Jak gromadzić deszczówkę?

Najłatwiejszy sposób gromadzenia deszczówki to podstawienie zbiornika pod rynnę. Nie powinno się jednak zbierać wody z dachów pokrytych eternitem czy papą. Najlepiej, gdy pokryty jest dachówką.

  • Ile wody można zebrać?

Orientacyjnie z dachu o powierzchni 50 m2 można w ciągu 10 minut intensywnego opadu zebrać 100 litrów wody (jednocześnie tyle samo wynosi roczne zużycie wody na 1 m2 ogrodu).

  • Pojemniki na deszczówkę

Powinny być wykonane z materiałów nieulegających korozji, np. z tworzyw sztucznych. Zbiornik nie może być przeźroczysty.

Obecnie w handlu dostępne są estetyczne pojemniki przystosowane do tego celu, które można zgrabnie wkomponować w krajobraz. Pojemniki na deszczówkę mają zwykle pojemność 200–1000 litrów, a zgromadzoną w nich wodę można rozprowadzać ręcznie lub za pomocą pompy.

Dostępne są również podziemne zbiorniki gromadzące wodę deszczową. Polecane są do ogrodów, w których nie ma wiele wolnej przestrzeni. Zbiorniki takie mają pojemność od 1500 do 3000 litrów. Zamontowanie ich jest kosztowne i wymaga dużego nakładu pracy. Najprościej jest zamontować zbiornik w miejscach o niskim poziomie wód gruntowych. W regionach o wysokim poziomie musi być zaopatrzony w obciążniki bądź posiadać konstrukcję, która umiejscowi go poniżej ich poziomu. Zbiorniki te wyposażone są w pompę do poboru wody oraz otwory połączone z rurą wpustową, co umożliwi odprowadzenie nadmiaru wody.

  • Magazynowanie wody

Woda powinna być chroniona przed przegrzaniem oraz światłem, co zapobiega zazielenianiu się przez pojawiające się glony. Dobrze, gdyby zbiornik był ustawiony w zacienionej części ogrodu. Ponadto pojemnik powinien mieć przykrycie, chroniące wodę przed zanieczyszczeniami (owady, liście, koszona trawa).

 

Deszczówkę, czyli wodę o niskiej zawartości wapnia lubią bratki. Więcej o ich uprawie można dowiedzieć się z artykułu „Bratki – wybór i uprawa”.

Polecamy także e-book „Woda oszczędnie i racjonalnie”, w którym znajdą Państwo wiele cennych wskazówek dotyczących gospodarki wodnej w ogrodzie czy na działce.

 

Inni czytali także:

Jak zadbać o oczko wodne jesienią

Kompost pod warzywa

Czym zwalczać choroby roślin?

Czy na działce w ROD można mieć zbiornik na deszczówkę?

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się