Czy warto rozmnażać rośliny przez odkłady?
Na czym polegają odkłady? U jakich gatunków można stosować metodę odkładów?
Odkłady to najprostszy sposób, kiedy chcemy rozmnożyć posiadany już egzemplarz, a nie jest też potrzebna większa ilość materiału. Aby pobudzić wyrastanie korzeni, pęd w spodziewanym miejscu ich pojawienia obrączkuje się (zdejmuje korę), owija drutem lub nacina, a także stosuje substancje stymulujące ukorzenianie. Odkłady wykonuje się najczęściej wiosną.
Odkłady zwykłe (pionowe i ukośne)
Ten rodzaj odkładów jest odpowiedni dla drzew i krzewów o pędach sztywnych, często starszych niż rok, które nie mogą być przygięte i położone poziomo na całej długości. W pewnej odległości wykopuje się dołek, przygina pęd w ten sposób, aby jego część znalazła się w dołku (10–20 cm), a część wystawała. Wystającą część ,,ustawia” się pionowo, np. przy małym paliku, zgięcie mocuje (szpilkuje, kulkuje) i przysypuje podłożem. W miejscu zgięcia powstają korzenie. Pędy, u których nawet takie przygięcie jest trudne, obsypuje się kopczykiem o wysokości 20–25 cm. Pędy ukorzeniają się przeciętnie po 1–3 latach. W ten sposób rozmnaża się m.in. azalie, borówkę, bukszpan, dereń, hortensje, irgi, kaliny, krzewuszki, lilaki, magnolie, różaneczniki, tawuły.
Płaskie
Pędy jednoroczne o pąkach zamkniętych układa się płasko na ziemi lub w płytkich rowkach (3–5 cm), przytwierdza tzw. kulkami (haki, szpilki) i przysypuje tylko cienką warstwą ziemi (2–3 cm). Obsypywanie powtarza się kilka razy do wysokości 20–25 cm wraz ze wzrostem młodych pędów. Przy bardzo długich pędach stosuje się tzw. odkłady powtarzane – układanie w rowkach wykopywanych na kształt fali w przekroju pionowym. Przez odkłady płaskie ukorzenia się m.in.
- aktinidie
- glicynie
- irgi Dammera
- kokornak
- powojniki
- trzmieliny Fortune’a
- wiciokrzewy
- winorośle
Ukorzenianie trwa zwykle rok.
Odkłady powietrzne
Podłoże umieszcza się w pojemniku, naczyniu, grubej folii, na pewnej wysokości pędu rośliny. Całość stabilizuje się np. przywiązując do palika. Podłoże utrzymuje się w stanie wilgotnym. W ten sposób można rozmnażać m.in.
- kaliny
- lilaki (duży wybór lilaków polecamy w naszym sklepie)
- magnolie (w naszym sklepie znajdziesz je pod tym linkiem)
- różaneczniki (sprawdź Różanecznik Fantastica (rhododendron) w naszym sklepie)
Zachęcamy do lektury innych artykułów wypełnionych sezonowymi poradami.
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Ilustracje: Redakcja