Bratki – wybór i uprawa
Bratki cenione są za niezawodność oraz niezliczoną ilość barw, a wśród nich szczególnie wyróżniają się odmiany kaskadowe o pokroju przewisającym w pojemnikach, czy o kopulastym w gruncie. Krzewią się i rozrastają intensywnie, a długość zwisających pędów to przeciętnie 30–40 cm, choć może dochodzić nawet do 100 cm. Kwiaty zwykle pachną i są w barwach typowych (jednolite lub w połączeniach) odcieni bieli, fioletu, żółci, rzadziej błękitu, rudości, wiśni. Są nieco mniejsze (1,5–4 cm) niż u wielu innych bratków ogrodowych, za to są odporniejsze na deszcz, wiatr, upał. Okres kwitnienia u niektórych odmian (przetrzymanych w mieszkaniu) może trwać nawet w miesiącach zimowych.
Co wybrać?
Pojawiło się wiele serii odmian bratków kaskadowych, m.in.
- Friolina (pachnące, szybko rosnące, odporne na niskie temperatury i letnie upały)
- Teardrops (pachnące, do uprawy wiosennej w gruncie i pojemnikach oraz jesiennej w pojemnikach w pomieszczeniach, wieloletnie)
- Sorbet (miniaturowe, pachnące, do uprawy wiosną i jesienią, bogactwo barw, również czarne, brązowe i w odcieniach różu, wieloletnie)
- Cool Wave (drobne kwiaty, do 75 cm długości pędów, wieloletnie, tolerancyjne pod względem pogody)
- Free Fall (kwiaty duże – do 5 cm średnicy, w odpowiednich warunkach w pomieszczeniu mogą kwitnąć również zimą)
- Velocity (wielobarwne, kwitną od wiosny do jesieni)
Ciekawą odmianą jest też ’Blackout’ o kwiatach czarnych pojawiających się od IV do VI), pędy do 40 cm.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą bratków w sklepie „działkowiec”
Jak je wykorzystywać?
Zastosowanie bratków kaskadowych jest uniwersalne. Mniejsze kwiaty, nierzadko w pastelowych odcieniach, wyglądają subtelniej i delikatniej niż klasyczne bratki. Nadają się przede wszystkim do wszelkiego rodzaju pojemników wiszących, skrzynek, ampli, najlepiej wielopoziomowych, wówczas są bardziej efektowne. Pojemniki ustawia się na balkonach, tarasach, także w ogrodzie, a niektóre odmiany również w ogrodach zimowych (zimnej szklarni).
Bratki o kopulastym pokroju, są wdzięcznym elementem rabat ogrodowych. Wiosną świetnie komponują z innymi wcześnie kwitnącymi roślinami. Drobne kwiaty stanowią kolorowe tło dla gatunków o kwiatach większych, np. pełników, ciemierników, narcyzów, tulipanów.
Kolorowe bratki ładnie wyglądają ożywiając delikatne trawy i inne rośliny o ozdobnych liściach. Jednak byliny, pomiędzy którymi bratki są sadzone, nie powinny być zbyt wysokie (światło). Sprawdzają się również w kompozycjach z roślinami jednorocznymi. Dobre krzewienie i zwarty pokrój sprawiają, że mogą pełnić także funkcję jednosezonowych roślin okrywowych. Świetnie wyglądają jako różnego rodzaju obwódki, ponadto są sadzone przy murkach i na podwyższonych rabatach, gdzie ich pędy przewisają.
Sadzenie bratków
Bratki sadzi się najczęściej jako kwitnącą rozsadę. Przeciętnie rozstawa wynosi 25–30 × 25–30 cm. Zwykle rośliny osiągają ok. 30 cm wysokości i 40 cm szerokości. Liczba roślin w pojemniku zależy oczywiście od jego wielkości. Dla dobrego, ,,kaskadowego” efektu warto jednak wybierać te, w których jest możliwe sadzenie na kilku poziomach.
Stanowisko
Najlepsze są gleby próchniczne, żyzne i lekko wilgotne, obojętne lub lekko kwaśne. W pojemnikach podłoże powinno być przepuszczalne i porowate (z domieszką kory, keramzytu). Bratki lubią dużo światła, ale rozproszonego. Latem wysokie temperatury i ostre promienie słońca powodują, że gorzej kwitną. Zbyt mało światła z kolei przyczynia się do wyciągania pędów i słabego kwitnienia.
Jak uprawiać bratki?
W naszych warunkach tradycyjnie bratki wysadza się wiosną i jesienią. Również większość odmian bratków kaskadowych można uprawiać jako rośliny jednosezonowe lub dwuletnie, ale są też wśród nich krótkowieczne byliny – odmiany pochodzące od fiołka rogatego, które można uprawiać przez 2–3 sezony. Jednak w tym ostatnim przypadku wymagają na zimę okrywania, a w przypadku uprawy pojemnikowej – zabezpieczania całych pojemników.
Bratki z własnej rozsady
Bratki kaskadowe można siać wczesną wiosną w marcu (do pojemników). Pikuje się 3–4 siewki do mniejszych (śr. 10–12 cm) i 5–6 do większych (śr. 14–16 cm) doniczek. Pierwsze uszczykiwanie w celu rozkrzewienia przeprowadza się w fazie 4–5 liści. Czas od siewu do kwitnienia wynosi 9–11 tygodni.
Siane od czerwca do sierpnia tworzą zimującą rozetę i będą wówczas kwitły wiosną następnego roku. Jednak zimotrwałość wielu odmian jest niesprawdzona i z tego powodu lepiej, by zimowały w np. tunelu foliowym, inspekcie lub innym pomieszczeniu zabezpieczonym przed większym mrozem.
Bratki – pielęgnacja
Uszczykiwanie młodych pędów powoduje dobre rozkrzewianie się roślin. Uszczykiwanie przekwitłych kwiatów czasami jest bardzo pracochłonne, niemniej wpływa korzystnie na estetykę roślin i obfitość kwitnienia. Bratki uważane są za mało wymagające, ale jeśli będą narażone stale na brak wody i bezpośrednie silne słońce, ich kwitnienie będzie krótsze i słabsze.
Najlepiej jest podlewać je wodą o niskiej zawartości wapnia (deszczówka, przegotowana). Nie powinno się zalewać roślin. Wymagają dość intensywnego nawożenia, najlepiej nawozami płynnymi.
Jak zbierać deszczówkę podpowiadamy w artykule „Deszczówka – sposób na oszczędzanie wody w ogrodzie”.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą bratków w sklepie „działkowiec”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com