Bratki – wybór i uprawa

Podziel się

Bratki cenione są za niezawodność oraz niezliczoną ilość barw, a wśród nich szczególnie wyróżniają się odmiany kaskadowe o pokroju przewisającym w pojemnikach, czy o kopulastym w gruncie. Krzewią się i rozrastają intensywnie, a długość zwisających pędów to przeciętnie 30–40 cm, choć może dochodzić nawet do 100 cm. Kwiaty zwykle pachną i są w barwach typowych (jednolite lub w połączeniach) odcieni bieli, fioletu, żółci, rzadziej błękitu, rudości, wiśni. Są nieco mniejsze (1,5–4 cm) niż u wielu innych bratków ogrodowych, za to są odporniejsze na deszcz, wiatr, upał. Okres kwitnienia u niektórych odmian (przetrzymanych w mieszkaniu) może trwać nawet w miesiącach zimowych.

Co wybrać? 

Pojawiło się wiele serii odmian bratków kaskadowych, m.in. 

  • Friolina (pachnąceszybko rosnąceodporne na niskie temperatury i letnie upały)
  • Teardrops (pachnące, do uprawy wiosennej w gruncie i pojemnikach oraz jesiennej w pojemnikach w pomieszczeniach, wieloletnie) 
  • Sorbet (miniaturowe, pachnące, do uprawy wiosną i jesieniąbogactwo barw, również czarne, brązowe i w odcieniach różuwieloletnie)
  • Cool Wave (drobne kwiaty, do 75 cm długości pędów, wieloletnie, tolerancyjne pod względem pogody)
  • Free Fall (kwiaty duże – do 5 cm średnicyw odpowiednich warunkach w pomieszczeniu mo kwitnąć również zimą
  • Velocity (wielobarwnekwitną od wiosny do jesieni)

Ciekawą odmianą jest też Blackout o kwiatach czarnych pojawiających się od IV do VI), pędy do 40 cm. 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą bratków w sklepie „działkowiec”

Jak je wykorzystywać?

Zastosowanie bratków kaskadowych jest uniwersalne. Mniejsze kwiaty, nierzadko w pastelowych odcieniach, wyglądają subtelniej i delikatniej niż klasyczne bratki. Nadają się przede wszystkim do wszelkiego rodzaju pojemników wiszących, skrzynek, ampli, najlepiej wielopoziomowych, wówczas są bardziej efektownePojemniki ustawia się na balkonach, tarasach, także w ogrodzie, a niektóre odmiany również w ogrodach zimowych (zimnej szklarni). 

Bratki o kopulastym pokroju, są wdzięcznym elementem rabat ogrodowych.  Wiosną świetnie komponują innymi wcześnie kwitnącymi roślinamiDrobne kwiaty stanowią kolorowe tło dla gatunków kwiatach większych, np. pełników, ciemierników, narcyzów, tulipanów. 

Kolorowe bratki ładnie wyglądają ożywiając delikatne trawy i inne rośliny o ozdobnych liściachJednak byliny, pomiędzy którymi bratki są sadzone, nie powinny być zbyt wysokie (światło). Sprawdzają się również w kompozycjach z roślinami jednorocznymi.  Dobre krzewienie i zwarty pokrój sprawiają, że mogą pełnić także funkcję jednosezonowych roślin okrywowych. Świetnie wyglądają jako różnego rodzaju obwódkiponadto są sadzone przy murkach i na podwyższonych rabatach, gdzie ich pędy przewisają. 

Bratki w kolorowych doniczkach

Sadzenie bratków

Bratki sadzi się najczęściej jako kwitnącą rozsadę. Przeciętnie rozstawa wynosi 2530 × 2530 cm. Zwykle rośliny osiągają ok. 30 cm wysokości i 40 cm szerokości. Liczba roślin w pojemniku zależy oczywiście od jego wielkości. Dla dobrego,,kaskadowego” efektu warto jednak wybierać te, w których jest możliwe sadzenie na kilku poziomach. 

Stanowisko

Najlepsze są gleby próchniczne, żyzne i lekko wilgotne, obojętne lub lekko kwaśneW pojemnikach podłoże powinno być przepuszczalne i porowate (z domieszką kory, keramzytu). Bratki lubią dużo światła, ale rozproszonego. Latem wysokie temperatury i ostre promienie słońca powodują, że gorzej kwitnąZbyt mało światła z kolei przyczynia się do wyciągania pędów i słabego kwitnienia. 

Jak uprawiać bratki?

W naszych warunkach tradycyjnie bratki wysadza się wiosną i jesienią. Również większość odmian bratków kaskadowych można uprawiać jako rośliny jednosezonowe lub dwuletnie, ale są też wśród nich krótkowieczne byliny – odmiany pochodzące od fiołka rogatego, które można uprawiać przez 23 sezony.  Jednak w tym ostatnim przypadku wymagają na zimę okrywania, a w przypadku uprawy pojemnikowej – zabezpieczania całych pojemników. 

Bratki z własnej rozsady

Bratki kaskadowe można siać wczesną wiosną w marcu (do pojemników). Pikuje się 3siewki do mniejszych (śr. 1012 cm) i 56 do większych (śr. 1416 cm) doniczek. Pierwsze uszczykiwanie w celu rozkrzewienia przeprowadza się w fazie 45 liści. Czas od siewu do kwitnienia wynosi 911 tygodni. 

Siane od czerwca do sierpnia tworzą zimującą rozetę i będą wówczas kwitły wiosną następnego rokuJednak zimotrwałość wielu odmian jest niesprawdzona i z tego powodu lepiej, by zimowały w np. tunelu foliowym, inspekcie lub innym pomieszczeniu zabezpieczonym przed większym mrozem. 

Efektowne wykorzystanie bratków w ogrodzie

Bratki – pielęgnacja 

Uszczykiwanie młodych pędów powoduje dobre rozkrzewianie się roślin.  Uszczykiwanie przekwitłych kwiatów czasami jest bardzo pracochłonne, niemniej wpływa korzystnie na estetykę roślin i obfitość kwitnienia. Bratki uważane są za mało wymagające, ale jeśli będą narażone stale na brak wody i bezpośrednie silne słońce, ich kwitnienie będzie krótsze i słabsze. 

Najlepiej jest podlewać je wodą o niskiej zawartości wapnia (deszczówka, przegotowana). Nie powinno się zalewać roślinWymagają dość intensywnego nawożenia, najlepiej nawozami płynnymi. 

 

Jak zbierać deszczówkę podpowiadamy w artykule „Deszczówka – sposób na oszczędzanie wody w ogrodzie”.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą bratków w sklepie „działkowiec”

 

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się