ABC świątecznej choinki
W grudniowym „Moim Ogródku” prezentujemy temat miesiąca – Akcja Święta, w którym znaleźć można m.in. strony poświęcone tematyce związanej z choinką – ABC świątecznej choinki.
Na portalu prezentujemy dodatkowe informacje o świątecznym drzewku i zdjęcia pokazujące pomysły – co „mieć” w domu zamiast typowego zielonego drzewka?
Zachęcamy do wykupienia w atrakcyjnej cenie prenumeraty miesięcznika „Mój Ogródek”
W pakiecie z „działkowcem” wychodzi jeszcze taniej!
Choinka świąteczna ogrodowa
Choinki rosnące na stałe w ogrodzie są najbardziej przyjazne środowisku. Dostarczają tlenu i olejków eterycznych, a także zdobią ogród przez cały rok. Zimą możemy je delikatnie przystroić lekkimi dekoracjami, zawiesić na nich światełka i cieszyć się świątecznym klimatem aż do wiosny.
Wybierając iglaki do posadzenia w ogródku, sprawdźmy, jakie mają wymagania. Sosny lubią słońce i ubogie, piaszczyste podłoża, natomiast świerki i jodły docenią wilgotniejsze, bardziej zasobne gleby, poradzą sobie nawet w półcieniu i w cieniu.
A co zamiast choinki?
Choinka świąteczna nie-choinka
Interesującą dekorację na kształt choinki możemy zrobić, zawieszając na ścianie kilka poziomych gałązek, symbolicznie zaznaczając jej kształt samymi światełkami, bombkami lub innymi dekoracjami. Piękne choinki lub stroiki powstają z darów natury, jak szyszki, żołędzie, kasztany.
Innym pomysłem może być też płaskie „drzewko” powieszone na ścianie lub zarysowane taśmą.
Symbolem Świąt jest też jemioła. Można więc jej gałązki poumieszczać w różnych miejscach mieszkania, np. w wiązance na drzwiach.
WARTO WIEDZIEĆ
Podłaźniczka
To czubek jodły, świerka lub sosnowa gałąź wieszana pod sufitem. Podłaźniczka gościła w polskich chatach, zanim wyparta została przez stojące na podłodze choinki. Taką zieloną gałązkę możemy przystroić orzechami, jabłuszkami, owocami róży, wydmuszkami, kolorowymi bibułkami. Możemy znaleźć ułamaną przez wiatr gałązkę w ogrodzie, parku lub lesie, tzw. cetynę, wtedy nie będziemy musieli niczego wycinać. Wstawienie jej do wody przedłuży świeżość. Najlepiej wybrać gałązki, które nie gubią igieł, a więc jodłowe lub sosnowe.
Fot. Shutterstock.com