Kalendarz biodynamiczny – co to właściwie jest

Podziel się

Kalendarz biodynamiczny (księżycowy) różni się od słonecznego, którym się posługujemy. „Rok” księżycowy trwa miesiąc, a dokładnie 27 dni i około 8 godzin, bo tyle wynosi obieg Księżyca wokół Ziemi.

 

Kalendarz biodynamiczny

Kalendarz księżycowy jest jednym z elementów tej metody. Różni się od słonecznego, którym powszechnie się posługujemy. „Rok” księżycowy trwa miesiąc, a dokładnie 27 dni i około 8 godzin, bo tyle wynosi obieg Księżyca wokół Ziemi. Już w starożytności zauważono, że wraz ze zmianą położenia Księżyca występują różnice w rytmie rozwoju roślin i zmian pogody. Badania tych zjawisk zainicjował na przełomie XIX i XX wieku Rudolf Steiner, a kontynuowała je nieżyjąca już, bardzo zasłużona dla rolnictwa biodynamicznego Maria Thun. Efektem jej prac był publikowany co roku „Biodynamiczny kalendarz siewu i sadzenia”. Nasz Kalendarz również opiera się o badania Mari Thun, a został opracowany przez zespół wybitnych specjalistów.

Pracując w ogrodzie zgodnie ze wskazówkami podanymi w kalendarzu biodynamicznym możemy wzmacniać wzrost i poprawiać zdrowie roślin.

Jak korzystać z Kalendarza Biodynamicznego

 

Znaki zodiaku – żywioły

Każdego dnia podajemy gwiazdozbiory (znaki zodiaku), w których przebywa Księżyc. Każdy z nich ma przypisany sobie element (żywioł), który powoduje lepszy i szybszy rozwój jednego z czterech różnych organów rośliny: kwiatu, owocu, korzenia lub liścia.

Jeśli występuje tylko jeden znak zodiaku oznacza to, że Księżyc przez cały dzień przebywa w tym właśnie znaku. Jednak często zdarza się, że w danym dniu Księżyc kończy pobyt w jednym znaku i przechodzi do drugiego. Wówczas w kalendarium podajemy oznaczenia obu znaków w kolejności ich występowania po sobie. Ponadto, pod każdym symbolem znaku zodiaku umieszczone są oznaczenia żywiołów przypisanych danym znakom. Dodatkowo podajemy  ściśle określona godzina przejścia Księżyca z jednego znaku do drugiego. Występuje ona pomiędzy tymi oznaczeniami.

Czas niekorzystny

Podajemy też dodatkowe informacje dotyczące: faz księżycowych (kwadry, nów i pełnia), apogeum (Ap) i perygeum (Pg), a także węzłów księżycowych. Jest to bardzo ważne, gdyż ich występowanie ma niekorzystny wpływ na uprawę roślin 6 godzin przed i po ich pojawieniu się, co zaznaczamy jako czas niekorzystny.

 

Czas sadzenia

„Czas sadzenia” – jest to czas szczególnie sprzyjający wykonywaniu prac w ogrodzie.

 

Grupy roślin

Na karcie dnia podajemy też dla jakich upraw jest on szczególnie polecany według zależności gwiazdozbiór-element -część rośliny.

Wszystkie dni są podzielone na cztery grupy:

Korzeniowe Liściowe        Kwiatowe     Owocowe

Korzeniowe to: burak, chrzan, cykoria, marchew, pietruszka korzeniowa, rzepa, rzodkiewka, seler korzeniowy, skorzonera, pasternak. Także dobre efekty osiąga się zaliczając do tej grupy: ziemniak, cebulę, czosnek, por i szparag.

Liściowe to: kapusta, kalarepa, jarmuż, pietruszka naciowa, seler naciowy, boćwina, szczypiorek, sałata, szpinak, szczaw oraz mimo że częścią użytkową jest kwiat – brokuł i kalafior. Rośliny kwiatowe to: wszystkie kwiatowe rośliny ozdobne, a z roślin jadalnych jest nią słonecznik.

Owocowe to: bób, cukinia, dynia, fasola, groch, ogórek, pomidor, papryka, kukurydza, soja.

Ważne

Kartka zawiera godziny zmiany poszczególnych zjawisk astronomicznych. W miarę przesuwania się Księżyca na tle nieba od wschodniej do zachodniej granicy Polski (około 15° długości geograficznej), zachodzące zjawiska lokalnie różnią się w czasie. Różni- ca pomiędzy zachodnią a wschodnią granicą Polski wynosi około 30 minut. Dlatego nie wykonujemy prac na styku zmian, ale musimy zrobić co najmniej półgodzinną przerwę przed i po godzinie podanej w kalendarzu.

 

Kalendarz biodynamiczny 2023
  Kalendarz kupisz w naszym sklepie, kliknij okładkę
możesz tez kupić wersję ścienną
możesz też kupić wersję ścienną

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Shutterstock.com, Wydawnictwo „działkowiec” sp. z o.o.

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x