Jak założyć rabatę? Krok po kroku

Podziel się

Pięknie kwitnąca, roztaczająca wokół wspaniały aromat, wabiąca kolorowe motyle rabata to marzenie wielu z nas. Co zrobić, aby energia, wysiłek i pieniądze włożone w jej wykonanie przyniosły wspaniałe efekty? Jak zatem założyć rabatę? Niestety sama się nie zrobi. Więc aby była poprawie wykonana i aby cieszyła swoim widokiem, warto poznać etapy jej powstawania.

Zachęcamy do lektury e-booka “Podwyższone rabaty” dostępnego w naszym sklepie.

  1. Wizja lokalna i wstępne pomysły na założenie rabaty

Brzmi nieco dziwnie, a oznacza po prostu spojrzenie na swój ogród świeżym okiem i znalezienie odpowiedniego miejsca na rabatę. Najlepiej umieścić ją w miejscu, w którym będziemy często przebywać, np. w pobliżu tarasu lub placyku wypoczynkowego, albo na które będziemy mieć widok z okna.

Sprawdźmy, jakie warunki tam panują, czy jest cień, czy słońce, czy jest to miejsce zaciszne, czy wietrzne. Popatrzmy na rośliny, jakie tam rosną. Mogą być wskazówką, mówiącą o rodzaju gleby, jej zasobności, kwasowości i wilgotności. Dzięki tym informacjom łatwiej nam będzie wybrać rośliny odpowiednie do siedliska. Być może niektóre z istniejących roślin będzie można włączyć do kompozycji ze względu na swój urok, przydatne jako zioła lub rośliny jadalne.

  1. Jak założyć rabatę? Przygotowanie projektu

Zastanówmy się, w jakim kształcie i wielkości zrobić rabatę, aby komponowała się z resztą ogrodu, rośliny miały odpowiednią ilość miejsca, a nam było łatwo je pielęgnować. Zbyt wąskie rabaty nie dadzą spodziewanego efektu, a za szerokie utrudnią nam pielenie.

Na rabatach zakładanych przy ścianach i żywopłotach, które oglądamy tylko z jednej strony, najwyższe rośliny umieszczamy z tyłu, bliżej środka, schodkowo, coraz niższe, a przy samej krawędzi najniższe – obwódkowe. Na rabatach w formie wyspy na trawniku, które oglądamy z różnych stron, w centrum sadzimy gatunki najwyższe, stopniowo schodząc coraz niżej, aż do najniższych przy samym brzegu.

  1. Wyznaczenie kształtu rabaty w terenie

Wyznaczenie kształtu rabaty w terenie

Rabaty w prostych kształtach geometrycznych, jak prostokąt, kwadrat, trójkąt, najłatwiej wyznaczyć za pomocą palików i rozciągniętego między nimi sznurka. Bardziej skomplikowane, faliste kształty wyznaczamy za pomocą strużki jasnego piasku, elastycznego węża do podlewania ogrodu lub rozłożonego na ziemi i miejscami poprzypinanego metalowymi szpilkami grubego sznura. Przyglądając się temu, co powstało, możemy ocenić, czy są potrzebne jakieś korekty kształtu.

  1. Przygotowanie miejsca na zebraną darń

Przygotowanie miejsca na zebraną darń

Aby nie nabałaganić w ogrodzie, przed rozpoczęciem prac ziemnych rozłóżmy folię lub włókninę, na którą będziemy odkładać wybraną darń lub ziemię. Przyda nam się taczka, którą będziemy przewozić wykopaną darń i chwasty na kompostownik. Warto przy tym pamiętać, aby darń układać na kompoście trawą ku dołowi i posypać odrobiną wapna, np. mączką dolomitową.

  1. Zebranie darni, usunięcie chwastów

jak założyć rabatę - zebranie darni, usunięcie chwastów

Wykaszamy, zgrabiamy i usuwamy wysokie chwasty. Zwartą darń nacinamy ostrym szpadlem i przekopujemy za pomocą wideł amerykańskich. Wyciągamy wszelkie kłącza i korzenie roślin wieloletnich, np. pokrzyw, skrzypu, perzu. Do usuwania chwastów nigdy nie wykorzystujmy chemicznych środków – zostają one w glebie, zanieczyszczają środowisko, trując nas i zwierzęta.

  1. Jak założyć rabatę – przygotowanie gleby

jak założyć rabatę - przygotowanie gleby

Po przekopaniu widłami amerykańskimi gleba powinna być już odpowiednio spulchniona. Możemy poprawić jej żyzność, dodając kompost. Do zbyt zwięzłej możemy też dosypać nieco piasku, a do bardzo przepuszczalnej dodatkowo trochę gliny. Wszystko razem mieszamy grabiami lub ręcznym kultywatorem i wyrównujemy.

  1. Na tym etapie planujemy podlewanie rabaty

jak założyć rabatę - planujemy podlewanie

Jeśli mamy możliwość, warto zainstalować system nawadniania, wykorzystujący do podlewania w pierwszej kolejności zebraną wodę z deszczówki.

  1. Jak założyć rabatę – rozmieszczenie i posadzenie sadzonek, wysianie nasion

jak założyć rabatę - rozmieszczenie i posadzenie sadzonek, wysianie nasion

W przygotowanej glebie wysiewamy nasiona lub sadzimy gotowe sadzonki. Rozkładamy doniczki z sadzonkami, sprawdzając, czy kompozycja na pewno nam odpowiada. Byliny i jednoroczne rośliny rabatowe sadzimy do dołków nieco większych niż bryła korzeniowa, na taką samą głębokość, na jakiej rosły w doniczce. Bryłę korzeniową lekko dociskamy dłońmi.

Niskie rośliny okrywowe (byliny i jednoroczne rośliny) sadzimy w rozstawie 20 × 25 cm co daje ok. 20 szt. roślin na 1 m2.

Rośliny wyższe – 50-60 cm sadzimy w rozstawie 30×35 lub 40×45 cm co daje 5-10 szt. na 1 m2.

Wysokie byliny i gatunki jednoroczne, a także niskie krzewy w ilości co 1-2 szt. na 1 m2.

  1. Podlanie i ściółkowanie

Podlanie i ściółkowanie

Po posadzeniu roślin podlewamy glebę i ściółkujemy – dzięki temu wilgoć w glebie będzie się dłużej utrzymywała i ograniczymy rozwój chwastów.

 

Inni czytali również:

“Wysiew kwiatów w kwietniu – które gatunki będą najlepsze?”

“Uprawa roślin późną wiosną”

“Pachnące azalie w ogrodzie”

“Niebieski w ogrodzie – idealny na wyciszenie i relaks”

“Permakultura w ogrodzie – ekologia i zrównoważony rozwój”

“Urban farm – uprawa warzyw i owoców w centrach miast”

“Własnoręczne zabawki dla dzieci”

 

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik “Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się